Sık Sorulan Sorular

Öğrenci SSS

Dersler, Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yönetimindeki Uzaktan Eğitim Sistemi(UES) üzerinden gerçekleştirilecektir.

Uzaktan Eğitim Sistemi, eğitim programlarının yönetimi, belgelenmesi, izlenmesi, raporlanması ve yayınlanmasını sağlayan web tabanlı bir yazılım uygulamasıdır. UES, hem eş zamanlı hem de ayrı zamanlı derslerde çevrimiçi içerik için bir platform görevi gören çeşitli kullanımları destekler. UES, üniversitemizde kullanılan, öğretim elemanlarımız tarafından yönetilen eğitimler veya harmanlanmış eğitim için sınıf yönetimi sunabilmektedir.

UES’ ne “ https://ues.marmara.edu.tr ” web adresinden erişebilirsiniz.

Kullanıcı Adı bölümüne o ile başlayan öğrenci numaranız ile devam eden BYS kullanıcı adınızı ve Şifre bölümüne BYS Şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Örnek Kullanıcı Adı:
o12345678910

UES' ni sorunsuz kullanmak için aşağıda belirtilen özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun:

• İndirme 12Mbit, yükleme 4Mbit üzerinde internet bağlantısı
  • Güncellemeleri yapılmış bir internet tarayıcısı (Tercihen Google Chrome)
  • Ders katılımına göre değişmekle birliktebilgisayara bağlı ve çalışır durumda bir web cam, mikrofon ve hoparlör/mikrofonlu kulaklık

UES’e giriş için Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Giriş bilgilerinizi unuttuysanız,  https://bys.marmara.edu.tr adresine tıklayın. Giriş sayfasındaki "Şifremi unuttum" veya “Kullanıcı adımı unuttum” bağlantısına tıklayın. Bu sayfadaki adımları takip ederek kullanıcı adı hatırlama ve şifre değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

UES'ye giriş yaptıktan sonra  “Derslerim” başlığından seçtiğiniz bir dersin ismine tıklayarak ders içeriklerine (sanal sınıf, video, doküman vb.) ulaşabilirsiniz. Bu sayfada tüm içerikler alt alta listelenir. İstenirse sayfanın üzerinde yer alan filtreleme özellikleri kullanılabilir.

UES 'de size atanmış her bir ders, o dersin öğretim elemanı ve öğrencilerinin eş zamanlı katılımı ile işlenir. Her hafta BYS’de bulunan ders programında belirtilen gün ve saatte öğretim elemanı ve öğrenciler daha önceden eklenmiş Sanal Sınıf (canlı ders) oturumunda bir araya gelerek sesli ve görüntülü iletişim kurabilirler. Bu canlı dersler sistem tarafından otomatik olarak kayıt altına alınır ve sonradan kaydedilmiş canlı ders izlenebilir.

Öğrenciler sanal sınıfta işlenen canlı derslere yalnızca UES üzerinden katılabilirler. UES 'ye giriş yaptıktan sonra sanal sınıfta işlenen canlı derslere katılmak için önce ilgili dersin sayfasını açın. Açılan sayfada, üzerinde başladı yazan Sanal Sınıf kartına tıklayın. UES 'den Perculus+ Sanal Sınıf yazılımına otomatik olarak geçiş yapılacaktır. Eğer ki, ders sayfasında çok sayıda aktivite varsa sadece Sanal Sınıf aktivitelerini görüntülemek için sayfanın en üstünde yer alan Tüm Aktiviteler butonunu kullanarak filtreleme yapabilirsiniz.

Canlı ders programları, BYS’ye giriş yapıldıktan sonra sol menüde yer alan Ders Programı sekmesinden görüntülenebilir. UES'de ders programı modülü yoktur. UES’de ders sayfası açıldığında Sanal Sınıf kartının hemen altında oturumun başlangıç ve bitiş tarih ve saatleri görülebilir.

Öğretim elemanı tarafından yapılan duyurular UES'de sol menüdeki İletişim Araçları'nın altında yer alan Duyurular butonuna tıklayarak görüntülenebilir. Öğrenciler bu menüden öğretim elemanları ve sistem yöneticilerinin yaptığı tüm duyuruları takip edilebilir.

UES’de size atanan her bir derse eğitmen rolüyle bir öğretim elemanı atanmaktadır. İlgili ders sayfası açıldıktan sonra sağ üst köşede derse eğitmen rolüyle atanmış olan öğretim elemanının ismi görülebilir. Öğrenciler öğretim elemanıyla iletişim kurmak istediklerinde, öğretim elemanının isminin altında bulunan İletişime geç butonunu kullanılarak UES üzerinden öğretim elemanına mesaj gönderebilirler.

Bu durum sistem üzerinde dersi alttan alan öğrencilerin diğer şubelerle birleştirilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Uzaktan eğitim dersleri ve derslere bağlı şube listeleri Öğrenci İşleri tarafından yeniden düzenlendikten sonra BYS üzerinden doğrudan UES’ye aktarılmaktadır. Bu derslerde herhangi bir yanlış olduğunu düşünüyor veya bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen öncelikle bölümünüz veya birim öğrenci işlerinizle iletişime geçiniz.

UES'ye girişte kullanıcı adı ve şifresini üst üste hatalı giren kullanıcıların hesabı sistem tarafından şüpheli aktivite olarak algılanıp pasifleştirilir. Bu durumla karşılaşan kullanıcılar UZEM’e destek talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Öğrenciler, UES’e istedikleri zaman giriş yapabilirler. Ancak Sanal Sınıf oturumları yalnızca ders programında belirlenen gün ve saatte öğretim elemanları ve öğrencilerin aynı anda katılımıyla yapılmaktadır.

Tüm kullanıcıların sisteme giriş ve çıkış zamanı, kayıt olduğu derslerdeki ilerleme durumları,   Sanal Sınıf oturumlarına katılım süreleri ve bu oturumları sonradan izleme süreleri sistem tarafından kayıt altına alınmaktadır. Derslere devam zorunluluğu ile ilgili bilgiler M.Ü. Ön lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında yer almaktadır. Ayrıca üniversitemizin yapacağı duyuru ve bilgilendirmeler doğrultusunda uygulama yapılmaktadır.

ers ilerleme durumu, ilgili dersteki her bir aktiviteye katılım durumunuzun toplamını gösterir. Sistem kullanıcının o ders içindeki tüm aktivitelere katılma durumunu değerlendirildikten sonra otomatik olarak ders ilerleme yüzdesini hesaplar. Bu hesaplama belirli periyotlarla her kullanıcı için özel olarak otomatik yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplamaların tam olarak yansıması sistem yoğunluğuna bağlı olarak belirli bir süre alabilmektedir.

Öğrenciler ders programında çakışan derslerden birine canlı oturumda katılabilir. Sistemdeki tüm derslerin tekrarını daha sonra izleyebilmektedir. Ders kayıtlanmalarındaki çakışmalar BYS sistemi tarafından kontrol edilip, öğrenci ve danışmanına kesin kayıt esnasında bilgi iletmektedir. Buna göre kesin kayıt kabul ve ret işlemleri yapılmaktadır. Çakışan derslerle ilgili olarak danışman öğretim elemanınız/bölümünüz/öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz.

UES mobil cihaz ekranına duyarlı bir tasarıma sahiptir. UES, cihazınızın ekran boyutlarını otomatik olarak algılar ve mobil cihazlara uyumlu hale getirir. Mobil cihazınızın internet tarayıcısını kullanarak UES'e erişebilirsiniz. Bilgisayarda olduğu gibi mobil araçlardan erişimde de Google Chrome tarayıcı kullanmanız önerilmektedir.

Ders programları UES kapasitesi, sistemin eş zamanlı Sanal Sınıf yükü ve eş zamanlı çevrimiçi kullanıcı sayısı göz önünde bulundurularak titizlikle hazırlanmıştır. Tüm üniversitenin UES’den en verimli şekilde yararlanabilmesi için sanal sınıfa vaktinden erken başlamak, geç başlamak veya dersi uzatarak bir sonraki saat dilimine taşırmak sizden önceki veya sonraki ders yoğunluğuna etki ederek sistemin ağırlaşmasına etki edebilir. Bu sebeple öğretim elemanlarının mümkün olduğunca ders programına uygun hareket etmeleri UES'in sağlıklı çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

İlgili ders sayfasında Ödev aktivitesine tıklayın. Ödev sayfasında; İndir butonu ile eğitmenin yüklediği ödev dosyasını cihazınıza indirebilirsiniz. Ödevi Yükle butonu ile kendi hazırladığınız ödev dosyasını eğitmene iletebilirsiniz. Yükleme Hakkı bölümünden, bu ödev için kaç kez dosya yükleme hakkınızın olduğunu görebilirsiniz. Ödev aktivitesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://online.marmara.edu.tr/ sayfasındaki eğitim dokümanı ve videosunu kullanabilirsiniz.

Ödev aktivitesine dersi alan öğrenciler öğretim elemanın belirlediği son teslim tarihine kadar .pdf, .docx, .xlsx, .pptx, .zip, .rar, .jpg, … şeklinde doküman olarak ödevlerini yükleyebilirler. Uygun olmayan dosya tipleri için uyarı çıkmaktadır. Yüklenebilecek maksimum dosya boyutu 200 Mb'dır. Sistem her defasında yalnızca bir dokümana izin vermekte, çoklu doküman yüklemeyi engellemektedir.  Ödevlerin birden fazla dosya barındırması gerektiğinde ZIP veya RAR dosyası içinde tek bir dosya halinde yüklenmelidir.

Öğretim elemanı dersine Ödev aktivitesi eklediyse ve bunu hiçbir öğrenci göremiyorsa, öğretim elemanının aktivite ayarlarını kontrol etmesi gereklidir. Zamanlama kriteri öğretim elemanı tarafından aktifleştirilmiş olabilir. Örneğin zamanlama için gelecek hafta seçildiği için ödev yalnızca o hafta geldiğinde öğrencilere gösterilecek olabilir ya da aktivitenin sadece belirli bir tarih aralığında gösterime açılması ayarlanmış olabilir. Eğitici aktiviteyi eklerken Zamanlama Haftasını ileri bir tarih seçerse, öğrenciler o haftaya kadar ilgili aktiviteyi göremezler. Aktivite ancak seçilen haftanın başladığı ilk gün öğrencilere otomatik olarak açılır. Örneğin öğrencilerden son teslim tarihi haftaya olan bir ödev isteniyorsa, Ödevin Zamanlaması içinde bulunulan hafta seçilmelidir ki, öğrenciler ders sayfasında Ödev aktivitesini görebilsinler. Bu nedenle eğiticiler Ödev zamanlamasını seçerken ya içinde bulundukları haftayı seçmeli ya da hiç hafta seçmemelidir. Ödev aktivitesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://online.marmara.edu.tr/ sayfasındaki eğitim dokümanı ve videosunu kullanabilirsiniz.

Ara sınav, yarıyıl sonu veya dönem içinde yapılan her türlü ölçme ve değerlendirmeyle ile ilgili kararlar üniversitemizin Akademik Takvim http://takvim.marmara.edu.tr/, kurumsal web sayfası,  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı https://oidb.marmara.edu.tr/sayfasındaki duyurulardan takip edilebilir.

Yükleme sayısı, öğrencinin sisteme yüklediği ödev dosyasını, kaç kere değiştirebileceğini belirlemektedir. Yani Ödev aktivitesi için 5 yükleme hakkı verdiğinizde; öğrenciler son teslim tarihine kadar sisteme yükledikleri ödevi 5 defa silme ve yerine yenisini yükleme hakkına sahip olur. Bu özellik bir nevi öğrenciler için ödevi düzeltme sayısı gibi düşünülebilir. Öğrenciler Ödev yükleme sayfasında her defasında sadece 1 doküman yükleyebildikleri için birden fazla doküman yüklemeleri gereken durumlarda zipleyerek yükleme yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda mobil cihaz kullanan öğrenciler için doküman zipleme aplikasyonları (Winrar, Winzip, vb) kullanılabilir.

Bu durum öğrencinin ödevi yükleme aşamasını tamamlamasından kaynaklanıyor olabilir. Ödev aktivitesine tıkladıktan sonra Dosya Yükle butonuna tıklayın. Açılan sayfada bilgisayarınızdan ödevin olduğu dosyayı seçerek veya sürükleyip bırakarak sisteme yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra sakın sayfayı kapatmayın. Mutlaka açılan penceredeki “Yükle” butonuna tıklayın. Son aşamada “Yükle” butonuna tıklamadığınız zaman ödevin yüklenmesi de tamamlamamış olmaktadır. Bu aşamayı tamamladığınız takdirde ödeviniz dersin öğretim elemanı tarafından görüntülenemez ve ödevi yüklememiş görünürsünüz.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 19.03.2020 tarihli ve 75850160-199-E.22344 sayılı yazısı uyarınca uzaktan eğitim süresince sizinle paylaşılan tüm dokümanlar ile video, ses ve görüntü kayıtları öğretim elemanlarınız tarafından özenle oluşturulmuştur. Bu dijital verilerin içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte sizlerle paylaşılmış olması nedeniyle herhangi bir cihazla kayıt altına alınmaması, sosyal medya platformlarında paylaşılmaması ve tedavüle sokulmaması gerekir. Bunun aksine davranılması Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında öğretim elemanlarımızın kişisel verilerinin amaç dışı kullanımı ve ihlali anlamına gelmektedir.

Söz konusu ihlallerin çok ciddi yaptırımlarının olduğunu/olabileceğini, sizinle paylaşılan bu dokümanlar ile video, ses ve görüntü kayıtlarının öğretim elemanlarımız için KVKK kapsamında kişisel verileri olduğunu hatırlatmak isteriz.

KVKK hak ihlallerinin tespit edilmesi durumunda üniversitemizin herhangi hukuki/cezaî bir sorumluluğunun olmadığını, bununla ilgili tüm sorumluluğun KVKK ihlalini yapan kişi/kişilerde bulunacağını, işbu bildirimimizin KVKK’nın 8. ve 10 maddesi kapsamında bilgilendirme niteliğinde olduğunu önemle belirtiriz.

Kullanıcıların sistemdeki tüm gezinmeleri loglanmaktadır. Bu loglar doğrultusunda ders ilerleme durumları belirli periyotlarla otomatik olarak sistem tarafından hesaplanmaktadır. Sistem her hesaplamada kullanıcının katılım oranı ile ilgili aktivitenin öğretim elemanı tarafından UES'ye eklenirken seçilen Bitirme Kriterini karşılaştırarak bir sonuca varmaktadır. Bitirme kriteri her aktivite için farklılaşabilmektedir. Sanal Sınıf aktivitesi için yapılan hesaplamada kullanıcı, Bitirme Kriterini sağlıyorsa aktivite kartında durum Katıldı olarak görünür. Eğer kullanıcının katılım oranı bitirme kriteri tamamlamak için yeterli değilse aktivite kartında durum Henüz Girilmedi olarak görünür. Sanal sınıf kartında Henüz Girilmedi yazan kullanıcıların öncelikle bu aktivitenin katılma kriterlerini tamamlaması gereklidir.

Kullanıcı, Sanal Sınıf aktivitesini bitirme kriterini tamamladığı halde Sanal Sınıf kartının sağ üst köşesinde katılma durumu Henüz Girilmedi olarak görünüyorsa kendisi katılma oranını yeniden hesaplatabilir. Kriteri tamamlayan kullanıcılar, ders sayfasında Liste görünümündeyken ilgili Sanal Sınıf kartının hemen yanında bulunan Tekrar Hesapla butonuna tıklayarak el ile hesaplamayı başlatabilir. Hesaplama sonucu güncellenmiş canlı katılım ve tekrar izleme oranları sanal sınıf isminin yanında gösterilir.

UES, her bir Sanal Sınıf aktivitesi için canlı katılım ve tekrar izleme verileri doğrultusunda her kullanıcı için bir katılım oranı belirler. Bu oranın hesaplama algoritmaları belirli periyotlarla sistem tarafından otomatik yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplamaların tam olarak yansıması sistem yoğunluğuna bağlı olarak belirli bir süre alabilmektedir. Katılım oranları değiştikçe bu hesaplama el ile de yaptırılabilir. Kullanıcılar, ders sayfasında Liste görünümündeyken ilgili Sanal Sınıf kartının hemen yanında bulunan Tekrar Hesapla butonuna tıklayarak el ile hesaplamayı başlatabilirler. Hesaplama sonucu güncellenmiş canlı katılım ve tekrar izleme oranları sanal sınıf isminin yanında gösterilir.

Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden, haftalık olarak ilan edilen derslere ait ders dokümanlarını takip edebilir, sistemde yer alan canlı derslere girebilir, sistemle ilgili merak ettiklerinizi veya sorularınızı e-posta aracılığıyla sorabilir, duyurulardan eğitimle ilgili tarihlere ulaşabilirsiniz.

Dersin eğitmeni ile sanal sınıf üzerinden canlı ders alabilir, canlı sohbet veya e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Zaman dilimi olarak bir kısmı veya tamamı çakışan derslerinizi aynı anda açarak takip edebilirsiniz.

Ders Ekle-Çıkar döneminde yeni aldığınız bir dersin canlı ders kayıtlarına ve yüklenen dokümanlara erişebilmektesiniz.

Bazı haftalara ait dersleri yapılmış olsa da bu haftalara ait kaydı izleyebilmektesiniz.

Derse sonradan kayıtlanmanız ders içeriği erişimi açısından bir kaybınızın olmasına neden olmamaktadır.

UES Sistemine Google Chrome internet tarayıcısının güncel sürümü ile giriş yapmanız tavsiye edilir.

Herhangi bir sebepten ötürü sisteme girişte sorun yaşıyorsanız, tekrar izleme veya sınav bağlantısı ile ilgili sorunlarda öncelikle internet tarayıcınızda önbellek (cache) temizliği yapmanız gerekmektedir.

Önbelleği ve çerezleri temizlemek için uygulanacak işlem adımları:

1. Bilgisayarınızda Chrome'u açınız.

2. Sağ üstteki "Diğer" (üst üste üç nokta) simgesini tıklayınız.

3. "Diğer araçlar" --> "Tarama verilerini temizle..."yi tıklayınız.

4. En üstte bir zaman aralığı (ör. tüm zamanlar) seçebilirsiniz.

5. "Çerezler ve diğer site verileri" ile "Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar" onay kutularını işaretleyiniz.

6. "Verileri temizle" butonuna tıklayınız.

Şimdi sayfa yenileme yapıp sisteme tekrar giriş yapınız.

HIZLI ERİŞİM