Sık Sorulan Sorular

Dersler ve Eğitim

Öğretim yönetim sistemi içindeki CANLI DERS EKRANINDAKİ mesajlaşma sistemi ile arkadaşlarınızla her türlü akademik konuda iletişim kurabilirsiniz.

Bazen canlı derslerde seste gecikme veya kesiklik oluyorsa öncelikle hatayı kendi bilgisayarınız da aramalısınız. İnternet bağlantı hızınız, bilgisayarınızın bilmediğiniz sayıda virüs olması, aynı anda veya arka planda çalışan uygulamalardan kaynaklanan bellek ve işlemci yetersizlikleri, internet gezgininiz (örneğin Microsoft Explorer kullanıyorsanız Mozilla Firefox Gezgini deneyiniz), yine güncel olmayan adobe flash palyer veya java progamlarınız da bu soruna sepebtir. CANLI DERS başlangıcında eğer ses ve görüntüde sizden kaynaklanamyan genel bir problem varsa CANLI DERS MESAJ ekranınızı uyarmak için kulanabilirsiniz.

Sadece sizde çıkabilecek ses ve görüntü problemleri yaşamamak için canlı derslerden önce:

• En güncel antivirüs programı ile sisteminizi taratınız.
  • En son Adobe flash player yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : ADOBE FLASH PLAYER

• En son sürüm Sun JAVA yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : SUN java

• İşletim sisteminizi en güncel hale getirmek için update işlemlerini yapınız.

• Derslere mikrofonla veya görüntü ile katılmayı düşünüyorsanız CANLI DERS öncesinde çıkan test ekranında kontrol ediniz.

• Derslerinizde kullanacağınız bilgisayara sizden başkaları trojen veya gizli uygulamaların yüklenmediğine emin olunuz ve eğer bu bilgileri tek başınıza yapamıyorsanız lütfen tanıdığınız birinden profesyonel teknik destek alınız.

Ders başında ses problemi varsa öğretim elemanınıza yazışarak bildiriniz. Diğer öğrencilerde olup olmadığına dikkat ediniz, eğer tüm öğrencilerde de varsa öğretim elemanınızın bilgisayar veya interneti problemlidir, düzeltilmesini talep ediniz.

Canlı derslere mikrofonla katılan öğrenci veya öğretim üyelerimizde mikrofonu ile hoparlörleri arasında ses geri dönüşümü olmakta ve dersi katılımında ıslık şeklinde dayanılmaz gürültülere sebep olmaktadır. En iyi ders ortamı bilgisayarınızın sesi çıkışının kulaklığa verildiği zaman olmaktadır.

Hoparlörünüz açıken mikrofonunuza sizden başka sesler girerse  ıslık ve parazitlere sebep olmaktadır. Bu nedenle mikrofonla katılacağınız derslere lütfen ya hoparlörünüzün sesini kısın veya kulaklık kullanınız.

Bir diğer yol ise günümüzde artık pahalı olmayan USB webcam kullanmanızıdır. Eğer markalı bir ürün alırsanız sesteki yankıyı önleyen markalı bir mikrofonu olduğundan yankı yapmazlar. Bu webcamler sadece sizin dudaklarınıza yönetildiği için arka planda duyulan yankıları minimize eder.

HIZLI ERİŞİM