Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sık Sorulan Sorular

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim ile yürütülen bölümlerin öğrencisi olmak için ne yapmalıyım? *

 • Uzaktan Eğitim Önlisans Programlarında Öğrenci Alımları:

ÖSYS sisteminde sınava girmiş tüm lise mezunları UZEM programlarını tercih edebilir. Adaylar sınavdan aldıkları YGS puan türüne göre istediği programı tercih etmektedir. Programa öncelikle meslek liselerinin ilgili alanlarından sınavsız geçiş sistemi ile başvurmuş öğrenciler yerleştirilir.  Bunun için ÖSYS yolu ile başvurulmuş olunması yeterlidir. Bu yerleştirme dışında açık kalan kontenjanlara diğer lise mezunları ÖSYS sınavı yolu ile yerleştirilmektedir. Programa yerleştirilmeye hak kazanıldıktan sonra ilk kayıt yaptırırken öğrenciler belirtilen kayıt tarihleri arasında Marmara Üniversitesi sitesini takip edip kayıt için yapılması gereken işlemleri öğrenebilir. Kayıt yenileme işlemlerinin tarihlerini üniversitenin akademik takviminden takip edebilirsiniz.

 • Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına öğrenci alımlarında;
 1. Fakülte veya 4 yıllık yüksek okul mezunu olmak şartı bulunmaktadır.

 2. Uzaktan Eğitim Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES Puan şartı  için; Fen Bilimleri Enstitüsü ve diğer enstitülerde açılabilecek programların şartları için enstitülerin web sayfalarından takip edebilirsiniz.

 3. Fen Bilimleri Enstitüsü için; Yabancı Dil Yeterlik şartı enstitünün web sayfasından takip edebilirsiniz.

 4. Fen Bilimleri Enstitüsü için; Lisans mezuniyet notuna göre değerlendirme yapılacaktır.

 5. Başvuruların tarihlerini Marmara Üniversitesi Akademik takvimden ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün sitesinden takip edebilirsiniz

 6. Kayıt için gerekli belgeleri ve işlemleri Fen Bilimleri Enstitüsü’nün sitesinde ki duyurular kısmından öğrenebilir.

 7. Program ücretlerine Fen Bilimler Enstitüsü web sayfasından ulaşabilirsiniz. Kayıt yenileme işlemlerinin tarihlerini üniversitenin akademik takviminden takip edebilirsiniz.

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sisteminde eğitim-öğretim nasıl yürütülmektedir? *

    Öğrencilerimiz BYS (bilgi yönetim sistemi)’ne kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra dersleri tamamen uzaktan eğitim yöntemiyle yürütmektedir.  Dönem başında kayıt işelminizden sonra BYS’den ders seçimi işlemini yapmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz dersler için Danışman öğretim elemanından onay işlemi  sonrası  her DÖNEM BAŞINDA  uzaktan eğitim sistemine de kaydınız ve dersleriniz otomatik senkron işlemi ile yapılmış olacaktır. Tüm işlemler akademik takvimde belirlenen sürede başlar ve biter. Tüm adımlar takvim.marmara.edu.tr  web adresine uygun yapılmaktadır.

    HER DÖNEM BAŞI yapılan senkron işleminden sonra BYS sistemi üzerinden seçmiş olduğunuz dersler, sizin UZEM ana sayfanızda görülecektir.  Derslerde öğrencilere ders notları, e-öğrenme içeriği, videolu dersler, sanal sınıf uygulamaları gibi materyaller sunulmakta; forum soru-cevap, online sınavlar, anket aktiviteler ile dersler desteklenmektedir.

     Canlı Derslere katılırsanız bir sınıf ortamı şeklinde derslere katılıp tıpkı yüzyüze eğitim gibi sorularınızı sorabilir, öğretim elemanınızın yetkilendirmesi ile isterseniz  mikrofon ve/veya kamera ile derslere katılabilirsiniz. UZEM'de ders kaçırmak diye bir endişeniz olmasın. Katılmadığınız canlı dersi daha sonra arşivden istediğiniz kadar istediğiniz noktayı tekrar izleyebilirisiniz. Özel bir durum yoksa UZEM'de YOKLAMA veya DEVAM yoktur. "İstediğiniz zaman" "İstediğiniz yerden" "İstediğiniz kadar" UZEM uzaktan egitim sisteminin avantajlarından bazılarıdır.

     Eğitiminiz  15 veya 14 haftadır. Ders haftanız ve içerikler hafta başlamdan görünmez. Genel olarak 7 hafta sonunda vize sınavı , tüm dersleriniz bitince (14 veya 15 hafta) Final ve Bütünleme sınavınız yapılacaktır.

Önemli Not: Çalışma dökümanlarınızı indirmek için son haftayı beklemeyiniz. Aşırı yoğunluktan indirmeniz çok zamanınızı alabilir.

M.Ü. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde programların öğrenim ücretleri ne kadardır, hangi bankaya yatırılmaktadır, hangi tarihler arasındadır? *

Önlisans bölümleri için; üniversite kayıt zamanlarında Marmara Üniversite’sinin web sayfasından ( http://www.marmara.edu.tr/ ) duyurular kısmından ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tezsiz yüksek lisans bölümleri için; Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı 2 bölümümüz bulunmaktadır. Bu bölümler hakkındaki öğrenim ücretleri bilgisi için Fen Bilimleri Enstitüsünün web sayfası (http://fbe.marmara.edu.tr/)  duyuruları takip ederek veya 0 216 338 4474 (Fen Bilimleri Enstitüsü) yada 0 216 627 6272 (Çağrı Merkezimiz) arayarak öğrenebilirsiniz.

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde eğitim öğretim süresi ne kadardır? *

Eğitim süresi programa göre değişiklik göstermektedir.
Önlisans programlarımız 2 yıl (4 dönem)dir.
Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımız 1 yıl (2 dönem) dir.

Uzem sistemde derslerimin bazısı görünmüyor veya seçmediğim ders mevcut? Nasıl düzeltebilirim? *

Öncellikle BYS sistem üzerinden seçtiğiniz dersin rehber öğretim elemanınız tarafından onaylandığını teyit ve kontrol ediniz.

Eğer onay verilmişse ve derslerinizde eksiklikler - yanlışlıklar varsa http://uzem.marmara.edu.tr/yardim/ders-giris-ekrani/problemleriniz_onerileriniz/ sayfasındaki bilgileri uzem.lms@marmara.edu.tr adresine mail atınız.

 

UZEM giriş ekranında BYS giriş numaram ve BYS şifremi yazdığım halde kullanıcı adı ve şifre hatalı uyarısı verip derslere giriş yapamıyorum , çözümü nedir ? *

 

Kayıt sonrası size verilen öğrenci numaranızaın başına küçük "o" harfi koyarak BYS sistemmiz üzerinde ilk şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle http://bys.marmara.edu.tr ‘ye giriş yapıp yapamadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer BYS'ye girebildiğiniz halde, UZEM'e girişlerinizde problem varsa yani BYS'ye girebildiğiniz halde UZEM'e giriş yapamıyorsanız http://uzem.marmara.edu.tr/yardim/ders-giris-ekrani/problemleriniz_onerileriniz/ sayfasındaki bilgileri uzem.lms@marmara.edu.tr    adresine mail atınız, en kısa zamanda düzeltilecektir.

Ancak BYS’ye de giriş yapamıyorsanız bys.marmara.edu.tr adresinden Şifre Sıfırla düğmesi ve adımlarını yaparak BYS şifrenizi yenileyip değiştiriniz.  Tüm şifre sıfırlama adımlarını yaptığınız halde  BYS sistemine giriş yapamadıysanız üniversitemizin öğrenci işleri daire başkanlığını (http://oidb.marmara.edu.tr/contact/) arayıp BYS şifrenizi düzelttiriniz.

 

Unutmayınız, BYS’ye düzgün giriş sağlanmadan UZEM’e giriş yapamazsınız.

Aynı bölümde okuduğum kişilerle nasıl iletişim kurabilirim? *

Öğretim yönetim sistemi içindeki CANLI DERS EKRANINDAKİ mesajlaşma sistemi ile arkadaşlarınızla her türlü akademik konuda iletişim kurabilirsiniz.

Derslere katılmak zorunlu mudur? Derslerimiz bir sınıf ortamında mı yapılmaktadır? *

Uzaktan eğitim sisteminde derslerde yoklama yapılmadığından canlı derslere katılmak zorunda değilsiniz. Çünkü uzaktan eğitimde kaçırdığınız ders daha sonra arşivden izlenebildiği için "ders kaçırma" olmaz. Ders bitimi paketlenen ders videoları sistemde her zaman izlemeniz ve öğrenmeniz için izleyebilirsiniz . Tek ihtiyacınız internet ile her yerden izleyip çalışabilirsiniz. Ancak canlı derslerinize her zaman katılmayı hedeflerseniz öğretim görevlinizle canlı yazışma, izin isterseniz mikrofonla derse sesli veya sesli görüntülü katılma imkânı ile örgün öğretimden daha katılımcı, sorularınıza öğretmeninizden cevaplarla daha iyi bir eğitim alabilirsiniz. Derse katılımınız size yüzyüze (örgün) eğitim gibi büyük avantaj sağlayacaktır.


Canlı derslerimiz bir sınıf ortamında yapılamamaktadır. Hem öğretim elemanı hem de öğrenci için sınıf, mekan gibi bir bağlayıcı unsur olmadan tamamen sanal ortamda yapılmaktatır. Siz isteğiniz yerden derslere katılabilir, kaçırdığınız canlı dersleri daha sonra izlenmesi için paketlenip yayına konulduğundan tekrarını izelyebilirsiniz. Sanki sınıfta imiş gibi derslere katılarak izleyip, yazılı iletişimle, izin verilirse sesli ve görüntülü katılım imkânı ile örgün öğretimin kısıtlandığı durumları yaşamazsınız.

Canlı derslerde ses kesik kesik geliyor veya görüntü açılmıyor? *

   Bazen canlı derslerde seste gecikme veya kesiklik oluyorsa öncelikle hatayı kendi bilgisayarınız da aramalısınız. İnternet bağlantı hızınız, bilgisayarınızın bilmediğiniz sayıda virüs olması, aynı anda veya arka planda çalışan uygulamalardan kaynaklanan bellek ve işlemci yetersizlikleri, internet gezgininiz (örneğin Microsoft Explorer kullanıyorsanız Mozilla Firefox Gezgini deneyiniz), yine güncel olmayan adobe flash palyer veya java progamlarınız da bu soruna sepebtir. CANLI DERS başlangıcında eğer ses ve görüntüde sizden kaynaklanamyan genel bir problem varsa CANLI DERS MESAJ ekranınızı uyarmak için kulanabilirsiniz.

 


Sadece sizde çıkabilecek ses ve görüntü problemleri yaşamamak için canlı derslerden önce:

 • En güncel antivirüs programı ile sisteminizi taratınız.
 • En son Adobe flash player yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : ADOBE FLASH PLAYER

 • En son sürüm Sun JAVA yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : SUN java

 • İşletim sisteminizi en güncel hale getirmek için update işlemlerini yapınız.

 • Derslere mikrofonla veya görüntü ile katılmayı düşünüyorsanız CANLI DERS öncesinde çıkan test ekranında kontrol ediniz.

 • Derslerinizde kullanacağınız bilgisayara sizden başkaları trojen veya gizli uygulamaların yüklenmediğine emin olunuz ve eğer bu bilgileri tek başınıza yapamıyorsanız lütfen tanıdığınız birinden profesyonel teknik destek alınız.

Ders başında ses problemi varsa öğretim elemanınıza yazışarak bildiriniz. Diğer öğrencilerde olup olmadığına dikkat ediniz, eğer tüm öğrencilerde de varsa öğretim elemanınızın bilgisayar veya interneti problemlidir, düzeltilmesini talep ediniz.

Mikrofonla derslere katıldığımda giderek artan yankı ve ıslık sesleri çıkmaktadır? Çözümü nedir? *

Canlı derslere mikrofonla katılan öğrenci veya öğretim üyelerimizde mikrofonu ile hoparlörleri arasında ses geri dönüşümü olmakta ve dersi katılımında ıslık şeklinde dayanılmaz gürültülere sebep olmaktadır. En iyi ders ortamı bilgisayarınızın sesi çıkışının kulaklığa verildiği zaman olmaktadır.

Hoparlörünüz açıken mikrofonunuza sizden başka sesler girerse  ıslık ve parazitlere sebep olmaktadır. Bu nedenle mikrofonla katılacağınız derslere lütfen ya hoparlörünüzün sesini kısın veya kulaklık kullanınız.

Bir diğer yol ise günümüzde artık pahalı olmayan USB webcam kullanmanızıdır. Eğer markalı bir ürün alırsanız sesteki yankıyı önleyen markalı bir mikrofonu olduğundan yankı yapmazlar. Bu webcamler sadece sizin dudaklarınıza yönetildiği için arka planda duyulan yankıları minimize eder.

Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar *

    UZEM tarafından değerlendirilen Ortak Ders (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil(İngilizce)) sınavlarında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir.

1) Optik form yalnızca "KURŞUN KALEM" ile doldurulmalıdır.

2) Öğrenci numaranızı aşağıdaki örnekteki gibi kodlayınız. 

Öğrenci numaranız BYS sistemine giriş yaparken kullanmış olduğunuz numaranızdır.

Başındaki "o" harfi çıkartıldıktan sonraki kısmı sol birinci kutudan başlayarak doğru bir şekilde kodladığınızdan emin olunuz.

NOT: Hatalı kodlamanız durumunda sınavınız değerlendirilemeyecektir.

TC kimlik numaranızı veya cep telefonu numaranızı "öğrenci numarası" alanına kodlamayınız.

3) Kitapçık türünüzü (A,B,C,D) kodlamayı unutmayınız.

4) Sınav kodunuzu (ATA,TRD,Y.DİL) kodlamayı unutmayınız.

5) Sınav türünüzü (vize,final,bütünleme,mazeret) kodlamayı unutmayınız.

6) Adınız ve Soyadınızın tamamını açık olarak yazınız ve kodlayınız. Doğru bir şekilde kodladığınızı kontrol ediniz.

7) İmzanızı atmayı unutmayınız.

 

* Sınavlarınızla ilgili soru ve sorunlarınız için : destek.uzemsinav@marmara.edu.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

UNUTMAYINIZ : Sınav heyecanı ile sınav kağıdında öğrenci numaranız, ad soyadınız ve imzanız yoksa sınavınız geçersiz sayılacak ve notonuz SIFIR "0" olarak ilan edilecektir.

Sınav takvimini ve yerini nereden öğrenebilirim? *

Her türlü duyuru, Kayıt, vize, final gibi tüm akademik aktiviteleriniz öğrenmek için mezun olana kadar aşağıdaki 3 web adresini sık sık ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederiz.


 1. Tüm akademik aktivite takvimi için takvim.marmara.edu.tr adresini
 2. Kayıt olduğunuz bölümün web sayfasını ve duyurularını
 3. uzem.marmara.edu.tr web duyurularını

Eğitim hayatı boyunca bu 3 adres linki size bölümünüz, öğrenci işleriniz ve dersleriniz için gerekli bilgi, duyuru ve haber kaynağı olacaktır.

 

Sınav yerlerinizi ve tarihlerini sadece bölümünüz öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Vize / final / bütünleme sınavlarınız için ilan edilen yerde hazır olmanız mecburidir.

Eğer online-çevrimiçi sınav olacaksa duyurudaki şartlara dikkat ediniz. Sınav yerinizi öğrenmek için uzem merkezi arayarak zaman kaybetmeyiniz. Sınav tarihiniz, sınav yerizin tespiti ve yapılması bölümünüz öğrenci işleri bilgisi ve sorumluluğundadır.

 

Dersler ve Eğitim

Aynı bölümde okuduğum kişilerle nasıl iletişim kurabilirim? *

Öğretim yönetim sistemi içindeki CANLI DERS EKRANINDAKİ mesajlaşma sistemi ile arkadaşlarınızla her türlü akademik konuda iletişim kurabilirsiniz.

Derslere katılmak zorunlu mudur? Derslerimiz bir sınıf ortamında mı yapılmaktadır? *

Uzaktan eğitim sisteminde derslerde yoklama yapılmadığından canlı derslere katılmak zorunda değilsiniz. Çünkü uzaktan eğitimde kaçırdığınız ders daha sonra arşivden izlenebildiği için "ders kaçırma" olmaz. Ders bitimi paketlenen ders videoları sistemde her zaman izlemeniz ve öğrenmeniz için izleyebilirsiniz . Tek ihtiyacınız internet ile her yerden izleyip çalışabilirsiniz. Ancak canlı derslerinize her zaman katılmayı hedeflerseniz öğretim görevlinizle canlı yazışma, izin isterseniz mikrofonla derse sesli veya sesli görüntülü katılma imkânı ile örgün öğretimden daha katılımcı, sorularınıza öğretmeninizden cevaplarla daha iyi bir eğitim alabilirsiniz. Derse katılımınız size yüzyüze (örgün) eğitim gibi büyük avantaj sağlayacaktır.


Canlı derslerimiz bir sınıf ortamında yapılamamaktadır. Hem öğretim elemanı hem de öğrenci için sınıf, mekan gibi bir bağlayıcı unsur olmadan tamamen sanal ortamda yapılmaktatır. Siz isteğiniz yerden derslere katılabilir, kaçırdığınız canlı dersleri daha sonra izlenmesi için paketlenip yayına konulduğundan tekrarını izelyebilirsiniz. Sanki sınıfta imiş gibi derslere katılarak izleyip, yazılı iletişimle, izin verilirse sesli ve görüntülü katılım imkânı ile örgün öğretimin kısıtlandığı durumları yaşamazsınız.

Canlı derslerde ses kesik kesik geliyor veya görüntü açılmıyor? *

   Bazen canlı derslerde seste gecikme veya kesiklik oluyorsa öncelikle hatayı kendi bilgisayarınız da aramalısınız. İnternet bağlantı hızınız, bilgisayarınızın bilmediğiniz sayıda virüs olması, aynı anda veya arka planda çalışan uygulamalardan kaynaklanan bellek ve işlemci yetersizlikleri, internet gezgininiz (örneğin Microsoft Explorer kullanıyorsanız Mozilla Firefox Gezgini deneyiniz), yine güncel olmayan adobe flash palyer veya java progamlarınız da bu soruna sepebtir. CANLI DERS başlangıcında eğer ses ve görüntüde sizden kaynaklanamyan genel bir problem varsa CANLI DERS MESAJ ekranınızı uyarmak için kulanabilirsiniz.

 


Sadece sizde çıkabilecek ses ve görüntü problemleri yaşamamak için canlı derslerden önce:

 • En güncel antivirüs programı ile sisteminizi taratınız.
 • En son Adobe flash player yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : ADOBE FLASH PLAYER

 • En son sürüm Sun JAVA yüklü olmasına dikkat ediniz. linki : SUN java

 • İşletim sisteminizi en güncel hale getirmek için update işlemlerini yapınız.

 • Derslere mikrofonla veya görüntü ile katılmayı düşünüyorsanız CANLI DERS öncesinde çıkan test ekranında kontrol ediniz.

 • Derslerinizde kullanacağınız bilgisayara sizden başkaları trojen veya gizli uygulamaların yüklenmediğine emin olunuz ve eğer bu bilgileri tek başınıza yapamıyorsanız lütfen tanıdığınız birinden profesyonel teknik destek alınız.

Ders başında ses problemi varsa öğretim elemanınıza yazışarak bildiriniz. Diğer öğrencilerde olup olmadığına dikkat ediniz, eğer tüm öğrencilerde de varsa öğretim elemanınızın bilgisayar veya interneti problemlidir, düzeltilmesini talep ediniz.

Mikrofonla derslere katıldığımda giderek artan yankı ve ıslık sesleri çıkmaktadır? Çözümü nedir? *

Canlı derslere mikrofonla katılan öğrenci veya öğretim üyelerimizde mikrofonu ile hoparlörleri arasında ses geri dönüşümü olmakta ve dersi katılımında ıslık şeklinde dayanılmaz gürültülere sebep olmaktadır. En iyi ders ortamı bilgisayarınızın sesi çıkışının kulaklığa verildiği zaman olmaktadır.

Hoparlörünüz açıken mikrofonunuza sizden başka sesler girerse  ıslık ve parazitlere sebep olmaktadır. Bu nedenle mikrofonla katılacağınız derslere lütfen ya hoparlörünüzün sesini kısın veya kulaklık kullanınız.

Bir diğer yol ise günümüzde artık pahalı olmayan USB webcam kullanmanızıdır. Eğer markalı bir ürün alırsanız sesteki yankıyı önleyen markalı bir mikrofonu olduğundan yankı yapmazlar. Bu webcamler sadece sizin dudaklarınıza yönetildiği için arka planda duyulan yankıları minimize eder.

Kayıt Süreçleri

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim ile yürütülen bölümlerin öğrencisi olmak için ne yapmalıyım? *

 • Uzaktan Eğitim Önlisans Programlarında Öğrenci Alımları:

ÖSYS sisteminde sınava girmiş tüm lise mezunları UZEM programlarını tercih edebilir. Adaylar sınavdan aldıkları YGS puan türüne göre istediği programı tercih etmektedir. Programa öncelikle meslek liselerinin ilgili alanlarından sınavsız geçiş sistemi ile başvurmuş öğrenciler yerleştirilir.  Bunun için ÖSYS yolu ile başvurulmuş olunması yeterlidir. Bu yerleştirme dışında açık kalan kontenjanlara diğer lise mezunları ÖSYS sınavı yolu ile yerleştirilmektedir. Programa yerleştirilmeye hak kazanıldıktan sonra ilk kayıt yaptırırken öğrenciler belirtilen kayıt tarihleri arasında Marmara Üniversitesi sitesini takip edip kayıt için yapılması gereken işlemleri öğrenebilir. Kayıt yenileme işlemlerinin tarihlerini üniversitenin akademik takviminden takip edebilirsiniz.

 • Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına öğrenci alımlarında;
 1. Fakülte veya 4 yıllık yüksek okul mezunu olmak şartı bulunmaktadır.

 2. Uzaktan Eğitim Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES Puan şartı  için; Fen Bilimleri Enstitüsü ve diğer enstitülerde açılabilecek programların şartları için enstitülerin web sayfalarından takip edebilirsiniz.

 3. Fen Bilimleri Enstitüsü için; Yabancı Dil Yeterlik şartı enstitünün web sayfasından takip edebilirsiniz.

 4. Fen Bilimleri Enstitüsü için; Lisans mezuniyet notuna göre değerlendirme yapılacaktır.

 5. Başvuruların tarihlerini Marmara Üniversitesi Akademik takvimden ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün sitesinden takip edebilirsiniz

 6. Kayıt için gerekli belgeleri ve işlemleri Fen Bilimleri Enstitüsü’nün sitesinde ki duyurular kısmından öğrenebilir.

 7. Program ücretlerine Fen Bilimler Enstitüsü web sayfasından ulaşabilirsiniz. Kayıt yenileme işlemlerinin tarihlerini üniversitenin akademik takviminden takip edebilirsiniz.

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sisteminde eğitim-öğretim nasıl yürütülmektedir? *

    Öğrencilerimiz BYS (bilgi yönetim sistemi)’ne kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra dersleri tamamen uzaktan eğitim yöntemiyle yürütmektedir.  Dönem başında kayıt işelminizden sonra BYS’den ders seçimi işlemini yapmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz dersler için Danışman öğretim elemanından onay işlemi  sonrası  her DÖNEM BAŞINDA  uzaktan eğitim sistemine de kaydınız ve dersleriniz otomatik senkron işlemi ile yapılmış olacaktır. Tüm işlemler akademik takvimde belirlenen sürede başlar ve biter. Tüm adımlar takvim.marmara.edu.tr  web adresine uygun yapılmaktadır.

    HER DÖNEM BAŞI yapılan senkron işleminden sonra BYS sistemi üzerinden seçmiş olduğunuz dersler, sizin UZEM ana sayfanızda görülecektir.  Derslerde öğrencilere ders notları, e-öğrenme içeriği, videolu dersler, sanal sınıf uygulamaları gibi materyaller sunulmakta; forum soru-cevap, online sınavlar, anket aktiviteler ile dersler desteklenmektedir.

     Canlı Derslere katılırsanız bir sınıf ortamı şeklinde derslere katılıp tıpkı yüzyüze eğitim gibi sorularınızı sorabilir, öğretim elemanınızın yetkilendirmesi ile isterseniz  mikrofon ve/veya kamera ile derslere katılabilirsiniz. UZEM'de ders kaçırmak diye bir endişeniz olmasın. Katılmadığınız canlı dersi daha sonra arşivden istediğiniz kadar istediğiniz noktayı tekrar izleyebilirisiniz. Özel bir durum yoksa UZEM'de YOKLAMA veya DEVAM yoktur. "İstediğiniz zaman" "İstediğiniz yerden" "İstediğiniz kadar" UZEM uzaktan egitim sisteminin avantajlarından bazılarıdır.

     Eğitiminiz  15 veya 14 haftadır. Ders haftanız ve içerikler hafta başlamdan görünmez. Genel olarak 7 hafta sonunda vize sınavı , tüm dersleriniz bitince (14 veya 15 hafta) Final ve Bütünleme sınavınız yapılacaktır.

Önemli Not: Çalışma dökümanlarınızı indirmek için son haftayı beklemeyiniz. Aşırı yoğunluktan indirmeniz çok zamanınızı alabilir.

M.Ü. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde programların öğrenim ücretleri ne kadardır, hangi bankaya yatırılmaktadır, hangi tarihler arasındadır? *

Önlisans bölümleri için; üniversite kayıt zamanlarında Marmara Üniversite’sinin web sayfasından ( http://www.marmara.edu.tr/ ) duyurular kısmından ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tezsiz yüksek lisans bölümleri için; Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı 2 bölümümüz bulunmaktadır. Bu bölümler hakkındaki öğrenim ücretleri bilgisi için Fen Bilimleri Enstitüsünün web sayfası (http://fbe.marmara.edu.tr/)  duyuruları takip ederek veya 0 216 338 4474 (Fen Bilimleri Enstitüsü) yada 0 216 627 6272 (Çağrı Merkezimiz) arayarak öğrenebilirsiniz.

Marmara Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde eğitim öğretim süresi ne kadardır? *

Eğitim süresi programa göre değişiklik göstermektedir.
Önlisans programlarımız 2 yıl (4 dönem)dir.
Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımız 1 yıl (2 dönem) dir.

Uzem sistemde derslerimin bazısı görünmüyor veya seçmediğim ders mevcut? Nasıl düzeltebilirim? *

Öncellikle BYS sistem üzerinden seçtiğiniz dersin rehber öğretim elemanınız tarafından onaylandığını teyit ve kontrol ediniz.

Eğer onay verilmişse ve derslerinizde eksiklikler - yanlışlıklar varsa http://uzem.marmara.edu.tr/yardim/ders-giris-ekrani/problemleriniz_onerileriniz/ sayfasındaki bilgileri uzem.lms@marmara.edu.tr adresine mail atınız.

 

Sınav

Sınav takvimini ve yerini nereden öğrenebilirim? *

Her türlü duyuru, Kayıt, vize, final gibi tüm akademik aktiviteleriniz öğrenmek için mezun olana kadar aşağıdaki 3 web adresini sık sık ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederiz.


 1. Tüm akademik aktivite takvimi için takvim.marmara.edu.tr adresini
 2. Kayıt olduğunuz bölümün web sayfasını ve duyurularını
 3. uzem.marmara.edu.tr web duyurularını

Eğitim hayatı boyunca bu 3 adres linki size bölümünüz, öğrenci işleriniz ve dersleriniz için gerekli bilgi, duyuru ve haber kaynağı olacaktır.

 

Sınav yerlerinizi ve tarihlerini sadece bölümünüz öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Vize / final / bütünleme sınavlarınız için ilan edilen yerde hazır olmanız mecburidir.

Eğer online-çevrimiçi sınav olacaksa duyurudaki şartlara dikkat ediniz. Sınav yerinizi öğrenmek için uzem merkezi arayarak zaman kaybetmeyiniz. Sınav tarihiniz, sınav yerizin tespiti ve yapılması bölümünüz öğrenci işleri bilgisi ve sorumluluğundadır.

Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar *

    UZEM tarafından değerlendirilen Ortak Ders (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil(İngilizce)) sınavlarında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir.

1) Optik form yalnızca "KURŞUN KALEM" ile doldurulmalıdır.

2) Öğrenci numaranızı aşağıdaki örnekteki gibi kodlayınız. 

Öğrenci numaranız BYS sistemine giriş yaparken kullanmış olduğunuz numaranızdır.

Başındaki "o" harfi çıkartıldıktan sonraki kısmı sol birinci kutudan başlayarak doğru bir şekilde kodladığınızdan emin olunuz.

NOT: Hatalı kodlamanız durumunda sınavınız değerlendirilemeyecektir.

TC kimlik numaranızı veya cep telefonu numaranızı "öğrenci numarası" alanına kodlamayınız.

3) Kitapçık türünüzü (A,B,C,D) kodlamayı unutmayınız.

4) Sınav kodunuzu (ATA,TRD,Y.DİL) kodlamayı unutmayınız.

5) Sınav türünüzü (vize,final,bütünleme,mazeret) kodlamayı unutmayınız.

6) Adınız ve Soyadınızın tamamını açık olarak yazınız ve kodlayınız. Doğru bir şekilde kodladığınızı kontrol ediniz.

7) İmzanızı atmayı unutmayınız.

 

* Sınavlarınızla ilgili soru ve sorunlarınız için : destek.uzemsinav@marmara.edu.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

UNUTMAYINIZ : Sınav heyecanı ile sınav kağıdında öğrenci numaranız, ad soyadınız ve imzanız yoksa sınavınız geçersiz sayılacak ve notonuz SIFIR "0" olarak ilan edilecektir.

Derslere Giriş

UZEM giriş ekranında BYS giriş numaram ve BYS şifremi yazdığım halde kullanıcı adı ve şifre hatalı uyarısı verip derslere giriş yapamıyorum , çözümü nedir ? *

 

Kayıt sonrası size verilen öğrenci numaranızaın başına küçük "o" harfi koyarak BYS sistemmiz üzerinde ilk şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle http://bys.marmara.edu.tr ‘ye giriş yapıp yapamadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer BYS'ye girebildiğiniz halde, UZEM'e girişlerinizde problem varsa yani BYS'ye girebildiğiniz halde UZEM'e giriş yapamıyorsanız http://uzem.marmara.edu.tr/yardim/ders-giris-ekrani/problemleriniz_onerileriniz/ sayfasındaki bilgileri uzem.lms@marmara.edu.tr    adresine mail atınız, en kısa zamanda düzeltilecektir.

Ancak BYS’ye de giriş yapamıyorsanız bys.marmara.edu.tr adresinden Şifre Sıfırla düğmesi ve adımlarını yaparak BYS şifrenizi yenileyip değiştiriniz.  Tüm şifre sıfırlama adımlarını yaptığınız halde  BYS sistemine giriş yapamadıysanız üniversitemizin öğrenci işleri daire başkanlığını (http://oidb.marmara.edu.tr/contact/) arayıp BYS şifrenizi düzelttiriniz.

 

Unutmayınız, BYS’ye düzgün giriş sağlanmadan UZEM’e giriş yapamazsınız.

 

Canlı Ders Sorunları

Ekran paylaşmı Chrome ile yapılamıyor, çözümü nedir? *

Ekran paylaşımı yaparak canlı ders yapmak istiyorsanız SUN java yüklü olmalı ve tam yetkilendirilmiş olmalıdır. En başarılı gezgin için Firefox, Internet Explorer sürüm 8-11 kullanmanızı tavsiye ederiz. Chrome sürüm 45 ve sonrasına java desteğini vermekten vazgeçtiği için lütfen Chrome kullanmayınız.

 

Google Chrome 42 - 45 arası sürümleri  kullanıyorsanız NPAPI'yi etkinleştirme için

chrome://flags/#enable-npapi    komutunu adres çubuğuna  yazın ve Enter'a basın.

npapi    aktif olarak işaretlendiğinden emin olunuz.

Bu sayfa Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından en son 02.05.2018 08:57:21 tarihinde güncellenmiştir.